Almanya Asgari Ücret – Almanya’da Alım Gücü – 2023

Asgari ücret ülkeden ülkeye değişiklik gösterir, asgari ücret ülkelerin ekonomik refah düzeyine göre hesaplanmaktadır. Almanya asgari ücret 2023 yılında ne kadar olduğu ve Almanya’da asgari ücret ile çalışan sayısı ne kadar gibi sorular birçok kişi tarafından oldukça merak edilmektedir. Almanya’da saatlik asgari ücret ne kadar?, Almanya’da meslek gruplarına göre asgari ücret dağılımı ne kadar? gibi soruları sizin için yanıtladık. Aynı zamanda Almanya’da dört kişilik veya tek kişilik ailenin aylık giderlerini araştırdık ve tabloya döktük.

Almanya Asgari Ücret 2023

Almanya, asgari ücret yasası (Mindestlohngesetz) kapsamında 2015 yılında yürürlüğe girmiş ve halen aktif olarak kabul edilmektedir. Yasa yürürlüğe girdiği tarihten günümüze kadar yıllık ortalama %1,5 oranında artış yaşanmıştır. 2022 yılında Almanya’da saatlik asgari ücret ise 10,45 Euro olarak belirlenmiştir ve bu oran diğer Avrupa ülkelerine oldukça yüksektir. Ancak, Almanya’da yaşanan enflasyonist ortam ve Başbakan Olaf Scholz seçim vaadi ile Haziran 2022’te Asgari Ücret Komisyonu, 1 Ekim 2022’ten itibaren geçerli olmak üzere saatlik brüt asgari ücretin 12 Euro olması yönünde karar alındı. Bu alınan kar 2023 yılındaki saatlik asgari ücreti belirlemiş oldu. 2023 yılında Almanya’daki saatlik asgari ücret 12 Euro’dur. Aynı zamanda toplantıda Ocak 2024’ten itibaren saat başına 12,41 Euro çıkarılması önerildi.

Yukarıdaki tablo Almanya’nın yıllara göre asgari ücret değişimini göstermektedir.

Almanya asgari ücret saatlik çalıma üzerinden belirlenmektedir. Ortalama bir kişinin haftalık çalışma saatinin 40 saat olduğu bilinmektedir. Bu yeni düzenleme ile Almanya’da net asgari ücret ne kadar olduğu merak edilmektedir. 83 milyon nüfusa sahip Almanya’da asgari ücret ne kadardır?

Almanya’da Net Asgari Ücret Ne Kadar?

Alman hükümeti tarafından oluşturulan aralarında işveren ve işçi temsilcilerinden oluşan bir Asgari Ücret Komisyonu yeni saatlik asgari ücreti belirlemiştir. Komisyonun aldığı karar sonucunda Almanya’da 1 Ekim tarihinden itibaren geçerli olan asgari ücret 12 Euro olarak karar alınmıştır. Ortalama haftada 40 saat çalışan bir kişinin aylık vergi kesintisi olmadan net maaşı 1920 Euro’dur.

Almanya’da vergiden muaf olma şartları nelerdir?

Almanya’da maaştan alınan gelir vergisi, kademeli bir düzeyde hesaplanmaktadır;

 • Yıllık gelir miktarı 10.632 Euro’ya kadar olan kişilerden vergi alınmamaktadır.
 • Yıllık gelir miktarı 10.632 – 61.971 Euro arasında olan kişilerden %14 vergi alınmaktadır.
 • Yıllık gelir miktarı 61.971 – 277.825 Euro arasında olan kişilerden %42 vergi alınmaktadır.
 • Yıllık geliri 277.825 Euro ve üstü olan kişilerden %45 vergi alınmaktadır.

Almanya diğer ülke vatandaşlarından 183 günden fazla kalması halinde ve sabit bir maaş alması durumunda Alman vatandaşlara uygulanan verilere tabidir.

Almanya Asgari Ücretle Çalışan Sayısı 2023

Alman hükümetinin son açıkladığı verilere göre, ülke genelinde 45 milyon aktif çalışan bulunmaktadır. Ancak bu aktif çalışanların sadece 6,2 milyonu (%13,7) asgari ücret üzerinden maaşlarını almaktadır.

Almanya’da Asgari Ücret Kaç TL?

Almanya’da 1 Ekim 2022 tarihi ile yürürlüğe giren ve halen aktif olarak kullanılan saatlik asgari ücret 12 Euro olarak belirlenmiştir. Bu yazının kaleme alındığı tarihte, Almanya’da çalışan kişinin saatlik asgarisi ücreti 361,17 TL’dir. Ortalama 40 saat çalışan bir kişi Türk Lirası karşılığından aylık 57.787 TL kazanmaktadır.

Almanya’da Cinsiyete Dayalı Ücret Farkı

Avrupa’nın en güçlü ekonomisine sahip olmasına rağmen, Almanya’da halen kadın ve erkek arasında ciddi bir ücret farkı vardır. 2021 verilerine göre Almanya’da bir kadın aynı mesleklerdeki bir erkeğe göre saatlik %18 daha az ücrete çalışmaktadır. Bu oran seneler içerisinde azalsa da halen ciddi bir fark olduğu gözlemlenmektedir.

Almanya’da Sigorta Primleri

Almanya’da çalışan her kişi sosyal güvenlik primi ödemektedir. Aşağıda detaylı görebileceğiniz gibi sağlık sigortası ve sosyal güvenlik katkı payları maaşınız büyük bölümünü götürmektedir. Yaklaşık bürüt maaşınız %20’sine denk gelmektedir.

 • Sağlık sigortası maaşınızın %7,3’üne eşittir;
 • Emeklilik sigortası maaşın %9.35’idir.
 • Bakıma muhtaçlık sigortası ise elde edilen gelirin yani maaşınızın %1,525’ine eşittir.
 • İşsizlik sigortası %1,2’si olarak belirlenmiştir.

Sigorta ödemeleri işverenler tarafından yapılmaktadır.

Almanya’da Market Gıda Fiyatları Ne Kadar?

Almanya'da gıda ve market fiyatları

Şehir merkezindeki süpermarketlerde fiyatlarda biraz dalgalanma olsa da bölgeler arasında fiyatlar sabittir. Münih, Hannover ve Dresden 2023 haziran verilerine göre bir süpermarketteki temel gıda fiyatlarının ortalaması aşağıdadır:

 • 1 adet somun ekmeği 1,73 €
 • 1 litre süt 1,01 €
 • 1 Kg patates 1,59 €
 • Bir düzine yumurta 2,66 €
 • 1 Kg pirinç 2,02 €
 • 1 Kg elma 2,49 €
 • 1 Kg muz 1,65 €
 • 1 Kg tavuk peynir 11,72 €
 • 1 Kg tavuk fileto 11,72 €
 • 50 cc yerel bira 0,65 €
 • Standart bir şişe şarap 5,00 €

Tek kişilik bir hane ferdinin bir aylık market harcaması ortalaması minimum 200 – 300 € olmaktadır.

Almanya’da Dışarıda Yemek Yeme Maliyeti

Almanya’da gıda fiyatları düşük olsa da halkın büyük çoğunluğu dışarıda yemek yeme aile veya arkadaşlarıyla içki içmekten oldukça hoşlanırlar. Aslında bu etkinlikleri gideri sanıldığı kadar yüksek değildir. Merkezde bulunan ve standart restoranların fiyat ortalamaları aşağıdadır:

 • Ucuz bir restoranda ana yemek ve içki maliyeti 12 €.
 • Orta sınıf bir restoranda 3 çeşit yemek yemenin maliyeti 25 €.
 • 50cc bir Alman birası 4 €.
 • Kokteyl fiyatı 10 €.
 • Kahve çeşitleri ortalama fiyatı 2.5 €.

Almanya’da Çocuk Bakım Maliyeti

Almanya’da kadınların büyük çoğunluğu kurum ve kuruluşlarda çalışmaktadır. Bu sebepten dolayı gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Almanya’da da çocuk bakımı sıkıntısı vardır. Alman yasaları gereğince 1 yaşını doldurmuş bir çocuğun devlet destekli kreşe gitme hakkı vardır. Buralarda aşırı talep ve yoğunluklar yaşanmaktadır. Direk devlet destekli bir kreşte yer bulursanız bu hizmet karşılığında bir ücret ödemezsiniz. Yoğunluğun fazla olduğu bir yerde yaşıyorsanız ortalama bir kreş için ayda 70 – 200 € gibi ücrete hazırlıklı olmalısınız.

Özel Kreşler

Devlet destekli kreşlerde yer bulamayan veya çocuğunuz daha kaliteli eğitim almasını istiyorsanız, bunun için özel bir kreşe ihtiyacınız vardır. Tahmin edeceğiniz gibi Almanya’da hizmet sektörü ucuz değildir. Özel kreşlerin, aylık fiyat ortalamaları 1000  € civarındadır.

Çocuk Bakıcısı

Almanya’da kreşlerin haricinde, sertifikalı çocuk bakıcılığı hizmeti veren birçok kişi bulunmaktadır ve aynı zamanda bu uygulama Almanya’da oldukça popülerdir. Çocuk bakıcıları kendi evlerinde çocuklarınıza bakmaktadır. Genel olarak bu bakıcılar birkaç çocuğa aynı anda bakmaktadır (Almanya’da bir bakıcı beş çocuğa bakabilir izni verilir).

Çocuk bakıcıların maliyeti bölge ve kişinin eğitim seviyesine göre değişmekte olup ortalama ayda 600  € gibi bir ücret karşılığında yapmaktadırlar.

Almanya’da Ev Kiraları

Almanya’nın neresinde yaşarsanız yaşayın, muhtemelen ev kirası sizin en büyük gideriniz olacaktır. Elbette kira çok değişkenli bir maliyettir, merkezde oturmak ile kırsalda oturmak arasında önemli bir fark bulunmaktadır. Gelin sizin ile en son alınan verilere göre Almanya’da ev kiraları ne kadar inceliyelim:

 • 1 yatak odalı ve şehir merkezinde bir dairenin bedeli için aylık 854 € istenilmektedir.
 • Şehir merkezi dışında olan 1 yatak odalı daire bedeli için 627 € fiyat talep edilmektedir.
 • Apart otel veya pansiyonda bir oda kiralamanın aylık bedeli 450 €’dur.

Almanya'da Metrekare Ev Fiyatları

Not: Yukarıdaki fiyatlar Münih veya Berlin için geçerli değildir bu illerde bu fiyatlara ev bulmak mümkün değildir. Kısaca yaşana bilecek ortalama bir ev en düşük 1100 Euro’dan başlamaktadır. Hemen hemen bir asgari ücretin yarısından fazladır.

Almanya’da Ortalama Maaş

Almanya’da ortalama maaşlar kurum kuruluş, çalıştığınız sektör, kıdem, deneyim, çalışma saatleri, cinsiyetiniz ve ilden ile değişiklik göstermektedir. 2022 yılında Alman Federal Ofisi’nin yayınladığı, Almanya’da ortalama aylık brüt maaş 4.100 Euro’dur yıllık ise 49.200 Euro yapmaktadır. İş gücünün değerli olması ve yaptığınız işin zorluğuna göre kazancınız çok fazla artmaktadır. Almanya’da asgari ücret ile çalışan, çalışan nüfusa oranı %13 seviyelerindedir.

Herhangi bir ülkenin yaşam maliyeti, elbette o ülkenin gayri milli hasılası ile orantılıdır. Örneğin, kuzey ülkelerinde ortalama maaşlar yüksek olsa da insanların giderleri de bir o kadar yüksektir. Almanya’da ortalama maaşlar bir kişinin geçimini rahatlıkla sağlayacak niteliktedir. Almanya’da illere göre maaş ortalamaları;

 • Berlin – ayda 3.168 €’dur
 • Münih – ayda 3.773 €’dur.
 • Stuttgart – ayda 3.754 €’dur.
 • Köln – ayda 3.501 €’dur.
 • Frankfurt – ayda 3.475 €’dur.

Almanya’da Meslek Maaşları

Tıpkı dünyanın her yerinde olduğu gibi, Almanya’da da ortalama maaşı kariyer seçimi belirlemektedir. Veriler, brüt yıllık en yüksek maaşı doktorların aldığını göstermektedir. 2022 yılında Almanya’da bir doktorun yıllık ortalama maaşı 89.539 € olarak hesaplanmıştır.

Doktordan sonra Almanya’da en yüksek maaşa sahip on meslek sırasıyla şöyledir; finansal danışmalar 73.847 €, avukatlar 68.642€, iş danışmanları 64.173 €, bankacılar 63.744 €, mühendisler 62.565 €, BT (bilgi teknolojisi) uzmanı 60.563 €, PR (halkla ilişkiler) 60.046 € maaş alırken, kuryeler ve satışla uğraşanlar 59.591 € yıllık maaş ortalaması ile çalışmaktadırlar.

Almanya’da Doktor Maaşı Ne Kadar?

Doktor maaşı Almanya’da en yüksek meslek maaşları arasında yer almaktadır. Hastanede çalışan doktorların maaşları aşağıdaki gibidir:

 • Yeni başlayan 4.700 € – 6.300 €
 • Uzman doktor maaşı yaklaşık 6.200 € – 8.100 €
 • Kıdemli doktor maaşı ise yaklaşık 7.700 € – 10600 €

Özel bir yerde ve kendi işini yapanlarda ise bu oran çok daha farklı olabilir. Almanya’da doktor maaşları aylık 4.700 € dan başlayıp 17.000 €’ya kadar çıkmaktadır. Ortalama bir doktorun aylık net maaşı ise 6.200 € olarak hesaplanmıştır.

Almanya’da Mühendis Maaşı Ne Kadar?

Alman Mühendisler Birliğinin (VDI) verilerine göre, 2022 yılında yeni işe başlayan mühendislerin brüt maaşı yıllık ortalama 52.449 €’dur. Başlangıç maaşları önemli ölçüde farklılık gösterebilir. Ayrıca yıllık ortalama Almanya’da mühendis maaşı brüt 62.565 €’dur.

Almanya’da Diş Hekimi Maaşı Ne Kadar?

Almanya’da diş hekimi maaşları oldukça yüksektir ve aynı zamanda kırsalda çalışan bir diş hekimi, kent merkezinden çalışandan çok daha fazla almaktadır. Almanya’da kırsalda çalışan diş hekimlerinin yıllık maaş ortalaması 82.000 €’dur. Almanya’da ortalama diş hekimi brüt maaşı yılda sadece 68.000 €’dur. Mesleğe yeni başlayan ve uzman arasındaki maaş farkı:

 • Yeni başlayan diş hekimi asistanları yılda yaklaşık brüt 39.100 €’dur. Brüt gelirleri ise yıllık 30.000 – 42.000 € arasında değişmektedir.
 • Diş hekimleri ise yılda ortama brüt 71.200 € kazanmaktadır. En düşük yıllık brüt 50.000 € ile en yüksek 82.000 € arasında değişmektedir.
 • Uzman diş hekimleri ise yılda ortalama brüt 91.700 € kazanmaktadır. Kazançları ise genellikle brüt 66.000 € ile 116.000 € arasında farklılık göstermektedir.

Almanya’da Mimar Maaşı Ne Kadar?

Almanya’da mimar maaşı meslekteki tecrübeleri ve çalıştığı sektöre değişiklik göstermektedir. Yıllık brüt maaş ortalaması genel olarak 1700 € ile 6.800 € arasında değişmektedir. Almanya’da mimarın ortalama aylık brüt maaşı ise 6.800 €’dur.

Almanya’da Öğretmen Maaşı Ne Kadar?

Almanya’da öğretmenler birçok sektöre göre iyi kazanmaktadır ve maaşları 1.940 € dan 7.370 € gibi değişiklikler gösterir. Almanya’da bir öğretmenin aylık brüt maaşı ise 4.370 €’dur.

Almanya’da Taksi Şoför Maaşı Ne Kadar?

Almanya’da taksi şoförleri çalışma saatleri ve bölgelere göre 510 €’dan 1.770 € arasında değişiklik göstermektedir. Ortalama taksi şoför maaşı ise 1.120 € bandındadır.

Almanya’da Avukat Maaşı Ne Kadar?

Avukat mesleği Almanya’da popüler meslek arasında yer almaktadır. Avukat maaşları 1.420 € ile 11.300 € arasında değişmektedir. Ortalama bir avukatın aylık brüt maaşı 4.970 €’dur.

Almanya’da Dört Kişilik Bir Ailenin Ortalama Masrafı

Alman Federal İstatistik Ofisi’ne göre iki çocuklu bir aile ortalama 4.220 € harcamaktadır. Bu verilerin içerisinde barınma, gıda, enerji, sağlık, eğitim, giyim, eğlence, eğlence, kültür, ulaşım, iletişim ve yemek hizmetleri harcamaları dahildir. Aynı zamanda sigorta ve kredi masrafları da bu istatistiklerin içerisinde yer almaktadır.

Öte yandan, istatistik kurumun verilerine göre dört kişilik bir aile aylık 6.470 € kazanmaktadır veya net 4.840 € geliri vardır. Yaşam giderleri ve tüketici harcamaları gibi bütün masraflar düşüldüğünde ortalama bir kişinin cebinde aylık 620 € kalmaktadır. Bu para aile birikimi ve tatil masrafları için kullanılmaktadır. Artırılan bu para ile araba veya yatırım araçlarında katlayabilirsiniz. Şu an dünyada yaşana enflasyon artan enerji fiyatları ile bu tasarruf bu alanlarda harcanabilir. Aşağıdaki tabloda Almanya’da dört kişilik bir ailenin aylık gider masraflarını görmektesiniz.

Gider Kalemi Fiyatı
Yiyecek, içecek ve tütün ürünleri 550 €
Giyim ve ayakkabı 220 €
Konut, enerji ve konut bakımı 1.100 €
İç donanım, ev aletleri ve nesneleri 160 €
Sağlık hizmeti 110 €
Ulaşım Giderleri 520 €
Posta ve telekomünikasyon 80 €
Boş zaman, eğlence ve kültür 400 €
Eğitim 80 €
Konaklama ve yemek hizmetleri 180 €
Diğer mal ve hizmetler 160 €
Krediler ve sigorta 660 €

Bu değerler Federal İstatistik Dairesinden alınmıştır, belirlenen değerler sadece ortalama değerlerdir. Her ailenin yaşamı birbirinden farklılık gösterebilir çünkü her ailenin kendi iç dinamikleri vardır.

Yukarıdaki fiyatlar Almanya’nın haziran ayındaki verileri ile oluşturulmuştur.

Yorum yapın